Warunki prawne
OGÓLNE WARUNKI UMOWY SPRZEDAŻY I USŁUG DODATKOWYCH
w K3System sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie
§ 1.
[Zakres zastosowania]
Niniejsze Ogólne Warunki Umowy Sprzedaży i Usług Dodatkowych (dalej: „OWU”) zawierają ramowe postanowienia Umowy Sprzedaży regulujące kwestie zawierania i wykonywania umów sprzedaży, w tym w szczególności płatności ceny, wydania towaru, odstąpienia od Umowy, reklamacji oraz świadczenia usług montażu oraz wdrożenia zakupionego towaru.
§ 2.
[Strony umowy]
- Sprzedawcą w rozumieniu niniejszych OWU jest spółka K3System spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie (03-982) przy ul. Kosmatki 70 wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego za numerem KRS 0000165778, o numerze NIP 9521743814, o numerze REGON 013029628, o kapitale zakładowym w wysokości 80.000,- zł
- Kupującym w rozumieniu niniejszych OWU jest niebędąca konsumentem osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną. W celu uniknięcia wszelkich wątpliwości zastrzega się, iż kupującym nie może być konsument.
- Stronami w rozumieniu niniejszych OWU są łącznie Sprzedawca i Kupujący, zaś Stroną jest Sprzedawca lub Kupujący
§ 3.
[Sposób zawarcia umowy]
- Do zawarcia umowy sprzedaży dochodzi poprzez wypełnienie w dwóch egzemplarzach i podpisanie przez Kupującego formularza zamówienia (dalej: „Formularz”), którego wzór stanowi Załącznik nr 1 do niniejszych OWU oraz potwierdzenia przyjęcia zamówienia przez osobę upoważnioną przez Sprzedawcę do potwierdzania przyjęcia zamówień. W szczególnych okolicznościach Sprzedawca może zaakceptować zamówienia przesłane drogą e-mail lub na formularzu Kupującego – w takim wypadku postanowienia niniejszych OWU stosuje się odpowiednio.
- Osobami upoważnionymi do potwierdzania w imieniu Sprzedawcy przyjęcia zamówienia są w szczególności przedstawiciele handlowi Sprzedawcy, którzy posiadają stosowne upoważnienie wystawione przez Sprzedawcę według wzoru stanowiącego Załącznik nr 2 do niniejszych OWU, a także osoby upoważnione do reprezentowania Sprzedawcy na zasadach określonych w Krajowym Rejestrze Sądowym (dalej: „Upoważniony Przedstawiciel Sprzedawcy”).
- W imieniu Kupującego Formularz podpisuje osoba upoważniona do składania oświadczeń woli w imieniu Kupującego zgodnie z zasadami reprezentacji Kupującego. Sprzedawca jest uprawniony do weryfikacji upoważnienia osoby składającej zamówienie w imieniu Kupującego oraz do odmowy przyjęcia zamówienia, jeżeli nie zostało ono podpisane przez osobę upoważnioną do składania oświadczeń woli w imieniu Kupującego. W takim przypadku Sprzedawca niezwłocznie powiadamia Kupującego o odmowie przyjęcia zamówienia i o jej przyczynach.
§ 4.
[Przedmiot umowy]
- Przedmiotem umowy jest sprzedaż oferowanych przez Sprzedawcę rozwiązań informatycznych znajdujących się w ofercie K3System, zwanych dalej towarem.
- Przy zakupie towaru oferowanego przez Sprzedawcę Kupujący ma również możliwości skorzystania z następujących usług dodatkowych:
- montażu towaru w siedzibie Kupującego,
- wdrożenia zakupionego towaru w siedzibie Kupującego.
- Aby skorzystać z usług dodatkowych, określonych w ust. 2 powyżej, Kupujący zaznacza stosowne pole Formularza. Szczegółowy zakres usług dodatkowych zostanie określony w Formularzu.
- Przed podpisaniem Formularza przez Kupującego oraz zatwierdzeniem zamówienia przez Upoważnionego Przedstawiciela Sprzedawcy, Formularz zamówienia zostaje uzupełniony przez Upoważnionego Przedstawiciela Sprzedawcy w zakresie cen sprzedaży oraz wynagrodzenia za usługi dodatkowe.
§ 5.
[Warunki płatności]
- Sprzedawca akceptuje następujące formy zapłaty za zamówiony towar oraz usługi dodatkowe:
- zapłata przelewem z góry – w takim przypadku brak zapłaty przez Kupującego pełnej wartości zamówienia w terminie 3 dni od dnia podpisania Formularza przez osoby uprawnione równoznaczne będzie z odstąpieniem przez Kupującego od umowy,
- zapłata zaliczki w wysokości określonej w Formularzu, a następnie zapłata pozostałej wartości zamówienia w terminie 14 dni od dnia wykonania przedmiotu umowy przez Sprzedawcę – w takim przypadku brak zapłaty przez Kupującego zaliczki w wysokości określonej w Formularzu w terminie 3 dni od dnia podpisania Formularza przez osoby uprawnione równoznaczne będzie z odstąpieniem przez Kupującego od umowy, zaś Sprzedawca jest uprawniony do zatrzymania 100 % wartości zaliczki. Sprzedawca zastrzega sobie prawo własności towaru stanowiącego przedmiot umowy do czasu pełnej zapłaty przez Kupującego.
- zapłata całości wartości zamówienia w terminie 14 dni od dnia wykonania przedmiotu umowy przez Sprzedawcę (w tym wybranych przez Kupującego usług określonych w § 4 ust. 2 powyżej). Sprzedawca zastrzega sobie prawo własności towaru stanowiącego przedmiot umowy do czasu pełnej zapłaty przez Kupującego.
- O wyborze jednego z modeli płatności, określonych w ust. 1 powyżej, decyduje Upoważniony Przedstawiciel Sprzedawcy zakreślając właściwe miejsce w Formularzu.
- Wszelkie płatności z tytułu umów zawartych z wykorzystaniem niniejszych OWU następować będą przelewem na rachunek bankowy Sprzedawcy wskazany w Formularzu oraz na fakturze sprzedaży.
- W przypadku, gdy przedmiotem umowy będzie towar pochodzący spoza granic Rzeczypospolitej Polskiej, w Formularzu zamówienia w nawiasie obok ceny w złotych polskich może zostać podana również jej równowartość w walucie zakupu. W przypadku zmiany kursu waluty cena zakupu może ulec zmianie. W takim wypadku ostateczna cena sprzedaży zostanie ustalona przy wykorzystaniu kursu sprzedaży danej waluty obowiązującego w banku BNP Paribas Bank Polska S.A. z siedzibą w Warszawie w dniu dostawy towaru do Kupującego
- W związku z wykonywaniem przedmiotu umowy Sprzedawca wystawi na rzecz Kupującego fakturę VAT zgodnie z danymi zawartymi w Formularzu, przy czym faktura ta może zostać sporządzona w formie elektronicznej i wysłana Kupującemu na adres e-mail wskazany w Formularzu.
§ 6.
[Termin realizacji]
- Termin realizacji zamówienia jest określany w Formularzu przez Upoważnionego Przedstawiciela Sprzedawcy i zostaje ustalony przed podpisaniem Formularza. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, w tym w szczególności w przypadku ograniczeń dostępności towaru, termin realizacji zamówienia może ulec zmianie, o czym Sprzedawca niezwłocznie powiadomi Kupującego.
- Termin realizacji usług dodatkowych określonych w § 4 ust. 2 powyżej jest określany w Formularzu w dniach i zaczyna swój bieg od dnia dostarczenia towaru do siedziby Kupującego.
- Zamówienie uznaje się za wykonane:
- w przypadku nieskorzystania przez Kupującego z usług określonych w § 4 ust. 2 powyżej: w dniu dostawy towaru do miejsca wskazanego przez Kupującego,
- w przypadku skorzystania przez Kupującego z usług określonych w § 4 ust. 2 powyżej: w dniu podpisania przez Strony protokołu sporządzonego zgodnie z Załącznikiem nr 3 do niniejszych OWU przy czym Kupujący może odmówić podpisania protokołu jedynie z ważnych, szczególnie uzasadnionych powodów, które zobowiązany jest wskazać w treści przedmiotowego protokołu. Nieuzasadniona odmowa podpisania protokołu nie stoi na przeszkodzi wystawieniu przez Sprzedawcę na rzecz Kupującego faktury VAT obejmującej przedmiot umowy. W takim wypadku termin zapłaty określony w § 5 ust. 1 lit a) i b) biegnie od dnia wystawienia i przekazania Kupującemu faktury VAT wystawionej przez Sprzedawcę.
§ 7.
[Dostawa towaru]
- Sprzedawca lub podwykonawca Sprzedawcy dostarczy towar zamówiony przez Kupującego w terminie określonym w Formularzu bezpośrednio do miejsca wskazanego przez Kupującego w Formularzu.
- Sprzedawca zastrzega sobie prawo dostarczenia towaru przed terminem wynikającym z Formularza. W takim przypadku Kupujący obowiązany jest towar przyjąć, a skutki odmowy przyjęcia towaru przed terminem, w tym w szczególności koszty jego magazynowania, obciążają wyłącznie Kupującego.
- Od momentu odbioru towaru na Kupującym ciąży niebezpieczeństwo utraty lub uszkodzenia przedmiotu sprzedaży.
- Przy odbiorze towaru Kupujący zobowiązany jest do zbadania stanu towaru, a w przypadku stwierdzenia uszkodzenia towaru Kupujący zobowiązany jest do sporządzenia protokołu szkody z dostawcą towaru. Sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za skutki niesporządzenia protokołu szkody przez Kupującego. Wszelkie skutki niesporządzenia protokołu szkody przez Kupującego obciążają wyłącznie Kupującego.
§ 8.
[Obowiązki Sprzedawcy]
- Sprzedawca zobowiązuje się do:
- wywiązania się z realizacji powierzonych zadań,
- dochowania należytej staranności w realizacji powierzonych zadań z uwzględnieniem profesjonalnego charakteru działalności Sprzedawcy,
- Sprzedawca nie odpowiada za ewentualne opóźnienia w wykonaniu przedmiotu umowy powstałe z winy Kupującego.
- Sprzedawca nie odpowiada za ewentualne opóźnienia w wykonaniu przedmiotu umowy powstałe z przyczyn niezależnych od Sprzedawcy czyli z winy producenta sprzętu, dystrybutora lub firmy kurierskiej.
§ 9.
[Obowiązki Kupującego]
Kupujący zobowiązany jest:
- odebrać sprzęt od Sprzedawcy lub podwykonawcy Sprzedawcy,
- w przypadku korzystania przez Kupującego z usług określonych w § 4 ust. 2 powyżej – zapewnić Sprzedawcy lub podwykonawcy Sprzedawcy dostęp do lokalizacji Kupującego w celu umożliwienia realizacji usług dodatkowych oraz udzielić Sprzedawcy lub podwykonawcy Sprzedawcy wszelkich informacji niezbędnych do realizacji usług dodatkowych,
- Kupujący zobowiązany jest do zapoznania i akceptacji przedwdrożeniowej listy kontrolnej.
- przestrzegać wytycznych zawartych w instrukcjach obsługi i eksploatacji,
- Współpracować z Wykonawcą podczas realizacji przedmiotu umowy.
§ 9.
[Gwarancja, rękojmia i wyłączenia odpowiedzialność]
- Towar dostarczany przez Sprzedawcę jest fabrycznie nowy i objęty gwarancją producenta.
- Istnieje możliwość dostarczenia towaru używanego lub refabrykowanego bez gwarancji producenta i rękojmi. W takiej sytuacji Sprzedawca musi poinformować Kupującego i uzyskać od niego zgodę na dostawę tego typu towaru.
- Sprzedawca nie odpowiada za zakres, warunki i czas trwania gwarancji udzielonej przez producenta towaru.
- W całości wyłącza się rękojmię za wady rzeczy sprzedanej.
- Wyłącza się odpowiedzialność Sprzedawcy za korzyści utracone przez Kupującego.
§ 10.
[Informacje poufne]
Jeżeli którakolwiek Strona wymaga, aby informacje, dostarczone drugiej Stronie w ramach umowy, były zachowane w tajemnicy, Strona, przed lub w czasie ujawniania, pisemnie oznaczy te informacje jako poufne lub zastrzeżone. Stronie odbierającej informacje nie wolno ujawnić poufnych ani zastrzeżonych informacji oraz wolno używać ich tylko do celów związanych z realizacją przedmiotu niniejszej umowy. Strona ta musi traktować takie informacje z taką samą dbałością, jak traktuje swoje własne informacje o podobnym charakterze, ale w żadnych okolicznościach z dbałością nie mniejszą niż zwykle wymaganą w takich sytuacjach. Powyższe zobowiązania nie dotyczą informacji, które:
- są lub stają się znane Stronie bez obowiązku zachowania ich w poufności;
- są lub stają się ogólnie znane bez czynności lub zaniechania Strony;
- są niezależnie wytworzone przez Stronę bez wykorzystania poufnych ani zastrzeżonych informacji
- podlegają ujawnieniu na podstawie bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa.
§ 11.
[Siła wyższa]
- Żadna ze Stron nie może odpowiadać za niemożność wypełnienia zobowiązań z tytułu Umowy, jeśli tę niemożność wywołały okoliczności znajdujące się poza wpływem Strony poszkodowanej, wliczając – lecz nie wyłącznie: wojnę, rozruchy, pożar, powódź, huragan (przypadki siły wyższej).
- Każda ze Stron Umowy niezwłocznie powiadomi drugą Stronę o zaistnieniu siły wyższej. Informacja ta winna zawierać szczegóły i okoliczności, które ją spowodowały.
- Jeżeli wystąpienie siły wyższej jednego rodzaju trwa dłużej niż 30 dni, uniemożliwiając Sprzedawcy wykonanie świadczenia z tytułu Umowy, Strony mogą wspólnie zdecydować o rozwiązaniu Umowy ze skutkiem natychmiastowym, ustalając jednocześnie wzajemne zasady rozliczeń związanych z wystąpieniem siły wyższej.
§ 12.
[Rozstrzyganie sporów]
Strony w pierwszej kolejności dążyć będą do rozstrzygania wszelkich ewentualnych sporów dotyczących treści i wykonywania umowy na drodze polubownej. Jeżeli rozwiązanie polubowne nie będzie możliwe, sprawy sporne wynikające z treści umowy lub związane z jej naruszeniem, rozwiązaniem lub nieważnością, rozstrzygane będą przed sądem właściwym dla siedziby Sprzedawcy.
§ 13.
[Postanowienia końcowe]
- Postanowienia niniejszych OWU mogą ulec zmianie w każdym czasie poprzez zamieszczenie ich nowego brzmienia na stronie internetowej Sprzedawcy.
- Zmiana OWU nie odnosi skutku do umów już zawartych. W takim wypadku stosuje się OWU w brzmieniu obowiązującym na dzień zawarcia umowy.
- Załączniki do OWU stanowią ich integralną część.
- Sprzedawca zamiesza OWU na swojej stronie internetowej pod adresem www.K3System.com.pl .
Ogólne Warunki Umowy Sprzedaży i Usług Dodatkowych (plik PDF)